Projekt rMBA: informacja prasowa
Projekt rMBA zainicjowało i prowadzi od 2006 r. Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej FORUM. Partnerem Głównym obecnej edycji projektu jest PKO Bank Polski.
V edycję ratingu programów MBA zakończy ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów, które odbędzie się 16 maja, na Międzynarodowym, Jubileuszowym Kongresie MBA, organizowanym w tym roku już po raz 10. przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
4-osobowy zespół ekspertów SEM Forum ocenił 31 nadesłanych programów. Podstawę oceny stanowiły – podobnie jak w poprzedniej edycji ratingu (w 2012 r.) – wypełnione przez dyrektorów programów kwestionariusze ankiety oraz załączniki do ankiet (m.in. formularze testów stosowane w procesie rekrutacji, wykaz promotorów oraz recenzentów prac dyplomowych w ostatniej edycji programu z uwzględnieniem stopni i tytułów naukowych oraz afiliacji, cv wykładowców, raport lub inne opracowanie wyników badań karier absolwentów, kwestionariusz oceny zajęć przez słuchaczy, dokumenty systemu zapewniania jakości, szczegółowy program studiów wraz ze wskazaniem, w przypadku każdego modułu/ przedmiotu metody realizacji, formy zaliczenia, wymiaru godzinowego oraz informator programu).
Procedura oceny składała się z kilku etapów:
- W pierwszym, przedyskutowano i nieznacznie zmodyfikowano ankietę ratingową, a w ślad za tym – kartę oceny programów. Na wniosek jednego z ekspertów wprowadzone zostały – po dyskusji - dwa dodatkowe pytania (do ankiety) i dwa kryteria (do karty oceny). Dotyczą one miejsca jednostki prowadzącej program na listach rankingowych i współpracy jednostki prowadzącej oceniany program MBA z innymi instytucjami edukacyjnymi przy prowadzonym przez nie programie MBA. W efekcie zmieniła się wycena niektórych cech analitycznych programu w pierwszej części arkusza oceny – Program i jego uczestnicy (punktacja zbiorcza za tę część pozostała na niezmienionym poziomie).
- W drugim, po zdefiniowaniu kryteriów syntetycznych i analitycznych, opracowany został przez ekspertów szczegółowy kwestionariusz oceny programów, uzgodniono skale punktowe i klasy ratingu.
- W trzecim - eksperci samodzielnie oceniali cechy analityczne poszczególnych programów według przyjętej skali. W tej edycji ratingu każdy program oceniany był przez dwóch ekspertów.
- W czwartym etapie odbyła się kolegialna ocena aspektu merytorycznego programu. W kwestiach dyskusyjnych eksperci wymieniali opinie celem standaryzacji ocen cząstkowych.
- W piątym sporządzona została lista ratingowa programów.
Proponowane oceny i lista ratingowa poddane zostaną ocenie Kapituły.
W tej edycji ratingu poddano ocenie (1.) program i jego uczestników, (2.) proces kształcenia i (3.) zarządzanie programem. Kryteria te wyceniono odpowiednio na 30, 50 i 20 punktów.
Na te syntetyczne oceny złożyły się oceny wyszczególnionych niżej cech analitycznych poszczególnych programów:
- Przy ocenie programu i jego uczestników brano pod uwagę: strukturę jego słuchaczy, rodzaj dyplomu ukończenia programu, posiadane przez program akredytacje, walidacje i certyfikaty, miejsce partnera programu i instytucji prowadzącej program w rankingach, współpracę jednostki prowadzącej oceniany program MBA z innymi instytucjami edukacyjnymi przy prowadzonym przez nie programie MBA, charakter współpracy z partnerami zagranicznymi, instytucje współpracujące przy organizacji i prowadzeniu programu, cenę programu, liczbę absolwentów, tryb studiów, czas trwania, ciągłość programu.
- Przy ocenie procesu kształcenia: kryteria rekrutacji, selekcję kandydatów, strukturę językową programu, udział wykładowców zagranicznych, wymogi zaliczenia programu i jego merytoryczną ocenę, infrastrukturę pomocy dydaktycznych, dodatkowe formy realizacji programu i współpracę
z absolwentami. - Przy ocenie zarządzania programem: charakterystykę organu kolegialnego programu, sposób oceny i nadzoru nad programem, przynależność do stowarzyszeń szkół biznesu, kwalifikacje dyrektora programu, sposób oceny programu przez słuchaczy, system zapewniania jakości kształcenia i monitorowanie karier absolwentów.
Przyznane programom oceny punktowe pozwoliły na ich przyporządkowanie do klas ratingowych (mistrzowskiej, profesjonalnej plus, profesjonalnej, standardowej, obiecującej i aspirującej).
Ogłoszenie wyników ratingu poprzedzi dyskusja panelowa (zorganizowana przez SEM Forum) nt. " Relacje uczelnie-biznes w rozwoju kadry menedżerskiej: dobre praktyki", którą zaplanowano na 16 maja, o godz. 17.00 (więcej informacji pod adresem: http://ksb.uek.krakow.pl/kongres-mba.html). Jej uczestnikami będą:
- Urszula Gąsior - Ernst & Young (Partner Zarządzający)
- Roland Pac - Head of Global Finance Services Poland, The Royal Bank of Scotland
- Włodzimierz Kiciński, przedstawiciel biznesu z doświadczeniem Prezesa Zarządu dużych organizacji
- Artur Miernik, Dyrektor Pionu Zarządzania Personelem PKO Bank Polski
- Prof. Piotr Płoszajski, Kierownik Katedry Teorii Zarządzania w SGH
Moderatorem będzie Andrzej Popadiuk z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.